| Energimærke | A |
|---|---|
| Leveringstid | På lager: 1 hverdags levering ved bestilling inden kl 12 |
| Farve | Hvid |
| Garanti | 2 år |
| Lydniveau | 76 dB |
| Motor | Kulfri |
| Varenummer | LR622L14L |
| Mål | H847 mm x B597 mm x D636 mm |
| Energiforbrug | 51 kWh |
| EAN | 7333394102092 |
| Centrifugering | 1600 |
| Vandforbrug | 52 L |
| Timerfunktion (udskudt start) | Ja |
| Vaskekapacitet | 10 kg |
| Display | Stor |
| Produktdatablad | https://vildmedlys.dk/wp-content/uploads/2026/04/aeg-vaskemaskine-lr622l14l-produktdatablad.pdf |
| Energilabel | https://vildmedlys.dk/wp-content/uploads/2026/04/LR622L14L-energilabel-1.png |

Spar 5.000,00 kr.
Køb for minimum 1.999,- kr. og få en gratis Frandsen Cool gulvlampe til en værdi af 1495 kr med i dit køb
22 på lager
AEG LR622L14L fritstående vaskemaskine i hvid med 10 kg, 1400 omdrejn. ProSense og TimeSavePlus
“Topmodel fra AEG der nemt klarer den daglige tøjvask og sparer både på vasketiden samt energiforbruget – helt uden at gå på kompromis med de flotte vaskeresultater.”
Optimeret vask med ProSense® teknologi
Electrolux 6000 ProSense® vaskemaskinen justerer automatisk tid, vand og energiforbrug baseret på mængden af vasketøj. Dette sikrer, at tøjet kun vaskes i den nødvendige tid, hvilket beskytter farver og teksturer, så tøjet holder længere.
Energi-effektiv vask med ÖKOInverter motor
Vaskemaskinens ÖKOInverter motor sikrer en energieffektiv vask, der samtidig leverer en ekstra lang levetid. Denne holdbare motor giver konstant høj ydeevne med lavt energiforbrug.
TimeSave Plus – effektiv vask på kortest mulig tid
Med TimeSave-funktionen kan du mindske programmets varighed op til to gange, så du får en hurtig og effektiv vask, der sparer dig tid uden at gå på kompromis med vaskeresultatet.
Hygiejneprogram for maksimal renhed
Electrolux’ hygiejneprogram fjerner mere end 99,99% af bakterier og vira* fra dit tøj ved hjælp af høj temperatur og længere vasketid. Programmet er certificeret af Swissatest og er ideelt til personer med allergier eller sensitiv hud.
Fleksibel vask med MixLoad 69 minutter
MixLoad 69 min-programmet er designet til daglig, blandet vask, hvor energiforbruget justeres baseret på fyldningens vægt.
Programmet vasker ved 30°C på kun 69 minutter for effektiv og hurtig vask.
| Energimærke | A |
|---|---|
| Leveringstid | På lager: 1 hverdags levering ved bestilling inden kl 12 |
| Farve | Hvid |
| Garanti | 2 år |
| Lydniveau | 76 dB |
| Motor | Kulfri |
| Varenummer | LR622L14L |
| Mål | H847 mm x B597 mm x D636 mm |
| Energiforbrug | 51 kWh |
| EAN | 7333394102092 |
| Centrifugering | 1600 |
| Vandforbrug | 52 L |
| Timerfunktion (udskudt start) | Ja |
| Vaskekapacitet | 10 kg |
| Display | Stor |
| Produktdatablad | https://vildmedlys.dk/wp-content/uploads/2026/04/aeg-vaskemaskine-lr622l14l-produktdatablad.pdf |
| Energilabel | https://vildmedlys.dk/wp-content/uploads/2026/04/LR622L14L-energilabel-1.png |



