| Energimærke gammel | |
|---|---|
| Leveringstid | Outletvare: 1 hverdags levering ved bestilling inden kl 12 eller afhent i butik |
| Dimensioner | H44,6 cm x B44,6 cm |
| Driftsområde (kW) | Naturgas: 1,7 – 9,1 / Flaskegas: 1,8 – 8 |
| Røgafgang | 150 cm |
| Virkningsgrad | 91 |
| Vægt | 125 kg |
| Nominel effekt (kW) | 8-9 |
| Afstand til brændbart materiale bag | 5/10 |
| Møbleringsafstand | 80/90 |
| Opvarmet areal | Op til 180 m2 |
| Brændkammerbredde | 34,4 cm |
Spar 32.805,00 kr.
Køb for minimum 1.999,- kr. og få en gratis Frandsen Cool gulvlampe til en værdi af 1495 kr med i dit køb
1 stk udstillingsmodel
Brugt i butikken – lidt skrammer på varen
Rais Nexo 120 Classic gaspejs med sideglas
De rene linjer og en skarp silhuet er basis for det moderne, rektangulære design på Rais Nexo 120 gaspejsen, som står flot i den moderne bolig. Rais Nexo 120 gaspejsen er designet til det moderne hjem, hvor der er fokus på design, kvalitet og brugervenlighed. Med et justerbart flammeniveau, den store frontrude og to sideglas, spreder Nexo 120 gaspejsen en god stemning og hyggelig atmosfære.
Med den flotte og simplistiske silhuet, er der god plads til at lege med farvevalget i forhold til indretningsmuligheder i boligen – du kan nemlig vælge mellem hele 6 flotte farver på Nexo gaspejsen, hvoraf sort er standarden. Ønsker du en højere model, har vi desuden Rais Nexo i flere højder, og modellerne fås både med stålfront eller glasfront.
Brugervenligheden ved Nexo gaspejsen
Der medfølger en fjernbetjening til din gaspejs, så du nemt kan justere den ønskede rumtemperatur og flammernes niveau med et enkelt tryk. Du kan hurtigt tænde din gaspejs med fjernbetjeningen, og slukke ligeså nemt. Der er ingen optænding, rengøring eller tømning af askebakke efterfølgende, og det er derfor rigtig brugerveligt og bekvemt at bruge gaspejsen. Du kan desuden indstille Nexo 120 gaspejsen til selv at starte op på bestemte tidspunkter på døgnet, så du kan stå op til et varmt hjem om morgenen, eller komme hjem fra job til en lun bolig. Nexo 120 gaspejsen har et lukket kredsløb via det balancerede aftræk, og styrer på den måde selv luftniveauet i brændkammeret, hvilket sikrer en optimal forbrænding. En gaspejs gør det altså super nemt og bekvemt for dig at nyde varmen og hyggen – alt sammen via et enkelt tryk eller to på en fjernbetjening.
Det er muligt at tilkøbe et Wifi-modul til din Nexo gaspejs, så gaspejsen kan styres via Smartphone (kræver bluetooth).
Gaspejse med stort spænd i driftsområdet
En stor fordel ved gaspejse er det store spænd i driftsområde. Hvor en brændeovn kræver en vis mængde brænde for at fyre korrekt og brænde rent og miljøvenligt, hvilket begrænser den til et bestemt driftsområde, kan gaspejse justeres langt mere fleksibelt. Gaspejsen kan indstilles til lige det fyringsniveau der ønskes, fra en minimal varme med små flammer, til en høj varme med store flammer. Det er på den måde muligt at fyre med et lavt driftsområde for en hyggelig stemning uden megen varme, eller fyre med et højt driftsområde, når boligen skal varmes godt op i vintermånederne.
Montering af Nexo gaspejs
Når du skal have installeret en gaspejs i boligen, kan du enten vælge at tilføre gas via ledning eller fra flaskegas. Din gaspejs skal monteres og efterfølgende godkendes af en certificeret VVS’er før den kan tages i brug. Kontakt os gerne, hvis du har spørgsmål om gaspejse og monteringen heraf.
| Energimærke gammel | |
|---|---|
| Leveringstid | Outletvare: 1 hverdags levering ved bestilling inden kl 12 eller afhent i butik |
| Dimensioner | H44,6 cm x B44,6 cm |
| Driftsområde (kW) | Naturgas: 1,7 – 9,1 / Flaskegas: 1,8 – 8 |
| Røgafgang | 150 cm |
| Virkningsgrad | 91 |
| Vægt | 125 kg |
| Nominel effekt (kW) | 8-9 |
| Afstand til brændbart materiale bag | 5/10 |
| Møbleringsafstand | 80/90 |
| Opvarmet areal | Op til 180 m2 |
| Brændkammerbredde | 34,4 cm |