| Energimærke gammel | |
|---|---|
| Leveringstid | Outletvare: 1 hverdags levering ved bestilling inden kl 12 eller afhent i butik |
| Farve | Grå |
| Garanti | 2 år |
| Dimensioner | H86,2 cm x B42,9 cm x D44,9 cm |
| Energilabel | https://vildmedlys.dk/wp-content/uploads/2026/04/THERMOROSSI-1000-EASY-PILLEOVN-energimaerke.jpg |
| Driftsområde (kW) | 2,9-7,4 |
| Røgafgang | 80 mm |
| Virkningsgrad | 86,2% |
| Pilleforbrug pr. time (min/max) | 0,6 – 1,5 kg |
| Strømforbrug (min/max) | 65 – 130 W |
| Pillebeholder | 14 kg |
| Pillestørelse (max) | 6 mm |
| Lydniveau | 36 dB |
| Vægt | 85 kg |
| Opvarmet areal | 110-120 m2 |

Spar 8.000,00 kr.
Køb for minimum 1.999,- kr. og få en gratis Frandsen Cool gulvlampe til en værdi af 1495 kr med i dit køb
Thermorossi 1000 Easy pilleovn – Outlet – udstillingsmodel
Udstillingsmodel i Vejle showroom
1000 Easy pilleovnen er produceret af Italienske Thermorossi, der har produceret kvalitetspilleovne i mere end 40 år. Alle Thermorossis pilleovne testes på fabrikken inden de sendes ud til forhandlere. Fabrikkens tests sikrer den høje kvalitet ved hver pilleovn, der sendes afsted. Den høje kvalitet mærkes bl.a. ved Thermorossis garantier, hvor der på konvektionsblæseren er 4 års garanti, og på selve pilleovnen er 2 år.
Om 1000 Easy
1000 Easy pilleovnen er grå og lavet i galvaniseret stål. Ovnen ligner en almindelig brændeovn med en låge med glasfront, så flammernes lys og lune stemning kan nydes på bedste vis. Pilleovnens indvendige materialer er i stål og støbejern, som kan klare den kraftige varme. Ovnens håndtag er lavet i varmbestandigt metal. 1000 Easy kan opvarme rum på op til 120 m2, og du kan læse mere om effekt, størrelse og forbrug i fanen Specifikationer herover.
Pilleovne har tidligere haft problemer med lydgener, da lyden kunne være så høj, at det oftest krævede pilleovnen ikke stod i opholdsrum. I dag er teknologien og materialerne forbedret, og pilleovne fra Thermorossi larmer stort set ikke. Thermorossi 1000 Easy har et lydniveau på 36 db, hvilket svarer til summelyden fra et lydsvagt køleskab.
Kontrol og styring af pilleovnen 1000 Easy
1000 Easy pilleovnens varme er nem at styre enten på pilleovnens kontrolpanel eller via den medfølgende fjernbetjening. Her kan flamme/varmeniveau indstilles på 5 niveauer, så du altid kan indstille den ønskede temperatur. Det er også muligt at programmere din pilleovn for hele ugen, så den tændes automatisk på de ønskede tidspunkter.
Vedligehold og rengøring
Det moderne design sikrer en nem rengøring og minimerer vedligehold af pilleovnen til periodevise tjek. Den brede askebakke er nem at fjerne og tømme, og ovnens inspektionspunkter gør det enkelt at klare den periodevise vedligehold
| Energimærke gammel | |
|---|---|
| Leveringstid | Outletvare: 1 hverdags levering ved bestilling inden kl 12 eller afhent i butik |
| Farve | Grå |
| Garanti | 2 år |
| Dimensioner | H86,2 cm x B42,9 cm x D44,9 cm |
| Energilabel | https://vildmedlys.dk/wp-content/uploads/2026/04/THERMOROSSI-1000-EASY-PILLEOVN-energimaerke.jpg |
| Driftsområde (kW) | 2,9-7,4 |
| Røgafgang | 80 mm |
| Virkningsgrad | 86,2% |
| Pilleforbrug pr. time (min/max) | 0,6 – 1,5 kg |
| Strømforbrug (min/max) | 65 – 130 W |
| Pillebeholder | 14 kg |
| Pillestørelse (max) | 6 mm |
| Lydniveau | 36 dB |
| Vægt | 85 kg |
| Opvarmet areal | 110-120 m2 |



