| Energimærke gammel | |
|---|---|
| Leveringstid | Outletvare: 1 hverdags levering ved bestilling inden kl 12 eller afhent i butik |
| Farve | Grå |
| Dimensioner | H112,6 cm x B52,2 cm x D55,2 cm |
| Driftsområde (kW) | 2,9 – 10,2 |
| Røgafgang | 80 mm |
| Virkningsgrad | 90,2% |
| Pilleforbrug pr. time (min/max) | 0,7 – 2,3 kg. |
| Strømforbrug (min/max) | 65 – 130 W |
| Pillebeholder | 17 kg |
| Pillestørelse (max) | 6 mm |
| Lydniveau | 36 dB |
| Vægt | 104 kg |
| Opvarmet areal | 110 – 150 m2 |
Spar 17.500,00 kr.
Køb for minimum 1.999,- kr. og få en gratis Frandsen Cool gulvlampe til en værdi af 1495 kr med i dit køb
Thermorossi Mood Plus med aftageligt håndtag og varmeflytning
Outlet – Udstillingsmodel i Vejle showroom
Pilleovnen har et stilrent design og er produceret af Italienske Thermorossi, som i mere end 40 år har produceret nogle af markedets bedste pilleovne. Alle pilleovne fra Thermorossi testes på fabrikken inden de sendes ud til forhandlere. Fabrikkens tests sikrer den høje kvalitet ved hver pilleovn, som sendes ud. Den høje kvalitet mærkes bl.a. ved Thermorossis garantier, hvor der på konvektionsblæseren er 4 års garanti, og på selve pilleovnen er 2 år.
Om Mood Pilleovnen
Pilleovnen har et stilrent design og er lavet i støbejern og stål med en front i varmesikret glas. Ovnens håndtag kan tages af, hvilket giver et strømlinet udtryk og yder en ekstra sikkerhed, da der ikke kan åbnes ind til brændkammeret uden håntaget. Pilleovnens blanke front har et flot udsyn til brændkammeret, så flammernes lys og lune stemning kan nydes fra det flotte design. Designet er i moderne stil, så den passer ind i de fleste hjem. Det er desuden muligt at bruge pilleovnen Mood med varmeflytning, så varmen fra ovnen flyttes effektivt rundt i boligens rum.
Mood pilleovnen kan opvarme rum på op til 150 m2, og du kan læse mere om effekt, størrelse og forbrug i fanen Specifikationer herover.
Pilleovne har tidligere haft problemer med lydgener, da lyden kunne være så høj, at det oftest krævede pilleovnen ikke stod i opholdsrum. I dag er teknologien og materialerne forbedret, og pilleovne fra Thermorossi larmer stort set ikke. Thermorossi Mon Amour har et lydniveau på 36 db, hvilket svarer til summelyden fra et lydsvagt køleskab.
Kontrol og styring af pilleovnen Mood
Pilleovnens varme er nem at styre enten på pilleovnens kontrolpanel eller via den medfølgende fjernbetjening. Her kan flamme/varmeniveau indstilles på 5 niveauer, så du altid kan indstille den ønskede temperatur. Det er også muligt at programmere din pilleovn for hele ugen, så den tændes automatisk på de ønskede tidspunkter.
Vedligehold og rengøring
Det moderne design sikrer en nem rengøring og minimerer vedligehold af pilleovnen til periodevise tjek. Den smarte askebakke er nem at fjerne og tømme, og ovnens inspektionspunkter gør det enkelt at klare den periodevise vedligehold.
| Energimærke gammel | |
|---|---|
| Leveringstid | Outletvare: 1 hverdags levering ved bestilling inden kl 12 eller afhent i butik |
| Farve | Grå |
| Dimensioner | H112,6 cm x B52,2 cm x D55,2 cm |
| Driftsområde (kW) | 2,9 – 10,2 |
| Røgafgang | 80 mm |
| Virkningsgrad | 90,2% |
| Pilleforbrug pr. time (min/max) | 0,7 – 2,3 kg. |
| Strømforbrug (min/max) | 65 – 130 W |
| Pillebeholder | 17 kg |
| Pillestørelse (max) | 6 mm |
| Lydniveau | 36 dB |
| Vægt | 104 kg |
| Opvarmet areal | 110 – 150 m2 |